Hírek
Ezerarcú körömvirág

Egyszerű gondozást igénylő, egyéves gyógynövény. Nyáron gyönyörű sárga, vagy narancsszínű virágokat hoz. Fészkes virágzatának szirmait, a teljes virágot, de akár a leveleket és a szárat is felhasználják. A gyűjtést ajánlatos napsütésben végezni, ilyenkor legjobb a gyógyhatása. Mivel a száraz szirmok erősen nedvszívóak, sötét bádogdobozban érdemes tárolni. Régen még esőjósnak is hívták, mert ha reggel 7 óráig nem nyíltak ki a virágai, az esőt jelentett.
Alkalmazása belsőleg:
- A körömvirág forrázata belsőleg fogyasztva serkenti a vérkeringést.
- Izzaszt, és sietteti a kiütések kialakulását például a kanyarónál és a bárányhimlőnél.
- Megnyugtatja, erősíti a szívet, csökkenti a vérnyomást.
- Erősíti a nyirokrendszert, csökkenti a nyirokpangást, kiváló szer köhögés, meghűlés, vírusos megbetegedések, így influenza és herpesz valamint gombás fertőzések, köztük sarjadzó gomba ellen.
- Használják medencetáji és bélfertőzések, többek között vékonybélgyulladás és a vérhas gyógyításánál.
- Jótékonyan befolyásolja az emésztőrendszert összehúzó és fertőtlenítő sajátságai révén, amelyeket a benne lévő illóolajok, cseranyagok, illetve a kalendulin nevű, sárga színű gyanta okoz.
- Alkalmazható gyomorhurut, peptikus fekély ellen, gyulladáscsökkentőnek, hurutos váladékozás felszárítására, a hasmenés és vérzés elállításában.
- Keserűanyagai serkentik a májat és az epehólyagot, fokozzák az enzim- és epetermelést, és segítik a mérgek kiürítését.
- Vizelethajtóként is hatékony, ezáltal kiutat biztosít a méregtelenítéshez, tisztító hatását az ízületi gyulladás és köszvény kezelésekor fejti ki.
- Használják daganatok és ciszták, így fibrómák és petefészekciszták, valamint emlőciszták és emlői vértolulás kezelésére.
- Kimutatható számos kórokozóra gyakorolt antibiotikus hatása.
- Felhasználható hüvelymosásra, ilyenkor előnyös a cickafarkkóróval társítani.
- Szabályozza a havi ciklust, csökkenti a feszültséget a méhizomzatban, csillapítja a menstruációs vérzést és görcsöket.
- Erősíti a szaporítószerveket.
- Ösztrogénhatású, segít enyhíteni a klimax tüneteit, például a hőhullámokat.
- Szüléskor fokozza a fájásokat.
Alkalmazása külsőleg:
- Főleg sebfertőtlenítőként és elsősegélyszerként ismert.
- Tinktúra, forrázat alakjában alkalmazva vagy egyszerűen a sebre morzsolva összehúzó hatásával csillapítja a vérzést, elősegíti a hegesedést, megakadályozza a fertőzést, a gyulladást és a sérült részek megdagadását.
- Szoptatós anyukák mellbimbójára gyulladáscsökkentő hatású.
- Alkalmas fagydaganat, aranyér, visszértágulat, fekély, ekcéma, pattanás, koszmó, ajaksömör, égés, napozás okozta leégés, rovarcsípés, szemölcs, láb- és körömgomba, tyúkszem és bőrkeményedés kezelésére.
További felhasználásáról a Pelus a popsin menüpont alatt olvashatsz!
Konyhai felhasználása:
- Az ételeknek sárgás színt és enyhén csípős ízt ad
- Szirmai fűszeresek, kissé kesernyések, ehető virágként nyári saláták vidám díszítője lehet
- Rizs, hal, húsleves ízesítésére, díszítésére
- Vajaskenyérre szórva, nem csak feldobja az ételt, de finom ízt is kölcsönöz neki
- Sütemények díszítő eleme, ízesítője
Extra: Körömvirágos pogácsa recept
Hozzávalók:
- 50 dkg tönkölybúza fehérliszt (keverheted teljeskiőrlésű tönkölybúzaliszttel, úgy még egészségesebb!)
- 2,5 dkg élesztő
- 2 dl tej
- 1,5 - 2 dl olívaolaj vagy kókuszolaj (Miért ne használj sütőmargarint? Itt tudod elolvasni!)
- 1-2 mokkáskanál só
- kb. 1 maréknyi körömvirágszirom
- 1 db tojás a pogácsák megkenéséhez
- 1 teáskanál cukor, az élesztő felfuttatására
Elkészítése:
Tűzhelyen meglangyosítjuk a tejet, belemorzsoljuk az élesztőt, rászórjuk a cukrot, majd lefedjük 10-15 percre. Amíg felfut az élesztő a tejben, mérjük ki a lisztet, adjuk hozzá a sót, a körömvirágszirmot, s keverjük össze az alkotórészeket.
Miután kellőképpen felfutott (részben meg is kelt) az élesztő, öntsük rá a lisztes keverékre, majd ekkor adjuk hozzá az olajat is. Addig gyúrjuk, mig megfelelő állagú nem lesz, amivel könnyen tudunk dolgozni. Gyúrás közben még igényelhet egy kis plusz lisztet. Mivel már a tejben megkelt az élesztőnk, nem szükséges tovább keleszteni, de akár pihentethetjük is fél órára - órára a tésztát.
Vegyünk el valamennyit a tésztából, nyújtódeszkán (vagy ami éppen kéznél van, pl. asztal is megteszi) nyújtsuk ki , s pogácsaszaggatóval (vagy pohárral) szagassuk ki a tésztát addig, míg el nem fogy (vastagság és méret - ízlésre bízva!). A tetejüket kenjük meg a felvert tojással, szórhatunk rá ízlés szerint körömvirágszirmot, sajtot, szezámmagot, lenmagot vagy bármit kedvünk szerint. Előmelegített sütőben, aranybarnára sütjük.
Forrás:
Franz-Xaver Treml: Gyógy- és fűszernövények